Construction Cost Estimating

      

Calculation of the quantities cement, sand & water in mortar for any brickwork

In this civil engineering video tutorial, you will learn how to work out the quantities of cement, sand and water in the mortar of any brickwork construction. Also learn how to calculate wastage.

The volume of mortar in a brick wall can be calculated as follow :-

Volume of brick wall = total volume of all bricks + volume of mortar

So, volume of mortar = Volume of brick wall – total volume of all bricks except mortar

The calculation is done in the following ways :

Total volume of bricks with mortar is taken as 10 cubic meter

The thickness of mortar is considered as 10 mm

The proportion of cement and sand = 1:6

The size of each brick = 190 mm x 90 mm x 90 mm

The size of brick with mortar = 200 mm x 100 mm x 100 mm (after adding 10 mm mortar thickness)

Volume of each brick along with mortar = Length x Breadth x Height = 0.2 x 0.1 x 0.1 = 0.002 cum (here, each is divided with 1000)

So, total numbers of bricks in 10 cum = 10 / 0.002 = 5000

The volume of each brick except mortar = 0.19 x 0.09 x 0.09 = 0.001539 cum

The volume required for 5000 numbers of bricks = 0.001539 x 5000 = 7.695 cum

So, volume of mortar = Volume of total brick work with mortar – Volume of total bricks = 10 – 7.695 = 2.305 cum (wet volume)

Because of frog filling, brick joint filling as well as wastage, the quantity is raised by 15%.

So, the volume of wet mortar = 2.305 + (15% of 2.305) = 2.651 cum or cubic meter.

To covert wet mortar to dry mortar add 33% as follow :-

Volume of dry mortar = 2.651 + (33% of 2.651) = 3.526 cum

The quantities of cement, sand and water will be calculated as follow :-

Cement = Volume of dry mortar x ratio of cement / sum of ratio x density of cement = 3.526 x 1/7 x 1440 = 725.348 = 14.51 bags (sum of ratio = 1+6 = 7)

Sand = Volume of dry mortar x ratio of sand / sum of ratio x 35.3147 (1 cum = 35.3147 cft) = 3.526 x 6/7 x 35.3147 = 107 cft or cubic feet

Suppose, the ratio of water and cement = 0.45

So, water / cement = 0.45

Water = 0.45 x cement = 0.45 x 725.348 = 326 litres.

Calculation of the quantities cement, sand & water in mortar for any brickwork